среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku na plot i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa kamieni na sztachetki z plastyku na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wówczas rozmaite kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno też siekać na sześciany o symetrycznych konturach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastyku używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenia z plastikuChoszczna na plot i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także własnych upodobań kształt kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki i ogrodzenia plastikoweTarnobrzegu na plot i furtkę ze sztachet wznosi się z kamieni różnorodnego konturu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nietypowych konturach, powinno się je właściwie łączyć tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий