понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą i za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenie plastykowe z Trzemeszna sadzi się w nasłonecznionych położeniach, gdzie szybko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Co niemiara szyku maja także takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek lub kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazy, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często również ekspansywnie rozkwitają, jednakże potrzebują również dużo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastiku z Chrzanowa zdołają być niezwykle smukłe, chociaż powinno się je regularnie zmniejszać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie plot wyznacza się na lata, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy wiele miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe plot było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий